تبلیغات
شعر مقاومت - شعر مقاومت
شعر مقاومت
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 اسفند 1387 توسط شعر مقاومت | نظرات ()

این عنوان قبل از جنگ حزیران/ یونیو 1967م، بر اشعار شعرای عرب فلسطین اشغالی 1948 –به اعتبار این كه اولین شعرهایی بود كه نقش رهبری و هدایت مبارزان را به سوی میدان جنگ و مقاومت و پایداری ایفا می‌كرد و در برانگیختن ملت فلسطین به مقاومت و پایداری نقش به سزایی داشت- اطلاق شد.

این اشعار گویای حس وطن‌پرستی و اشتیاق مردم و عزم راسخ آنان بر حفظ هویت و تمدن خویش است. در بیشتر این اشعار تعهد به رسالت وطن‌دوستی موج می‌زند.

در سال 1949 ساكنان عرب باقی‌مانده در سرزمین اشغالی به 160000 نفر یعنی معادل 6/13/0 می‌رسید و این تعداد در دو سال 66 و 67 حدود 312500 نفر یعنی چیزی معادل 8.11% شد و با وجود هجرت و سرازیر شدن صهیونیست‌ها به فلسطین، عرب این نسبت را از سال 1951 حفظ كرد.

این اقلیت عربی در حصار و فشار كامل روانی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی، تحت نظر حكومت نظامی با انواع روش‌های ترس و فشار و ابزار نابودی و كشت و كشتار، مقاوم و پایدار زیست و در مقابل ظلم و ستم، فقر و گرسنگی و... وفاداری خود را به سرزمین و آب و خاك اجدادی خود اثبات كرد و در راه اصرار برماندن در وطن و خارج شدن از هیچ سعی و تلاشی دریغ نكرد و به انجام دادن هر نوع كار سخت و در هر مكان نامناسب و رنج‌آوری تن داد تا بتواند در پایداری عزت فلسطین سهیم باشد و خود را به قربانی دادن در راه وطن عادت داد تا بتواند محكم و استوار با یهودی‌سازی میهنش مبارزه كند.

ملت مقام فلسطین با تمام قوا و توان در مقابل اسرائیل غاصب و اشغالگر ایستادگی كرد و برای حفظ‌ شأن و منزلت و میراث فرهنگی خود از تمام راه‌ها و ابزار موجود و امكانات بهره برد.

شعر، بهترین و موثرترین ابزار و سلاحی است كه می‌تواند در تداوم پایداری، رسوا كردن دشمن، بیداری اذهان، ایجاد شور و شعور، تحریك احساسات، راسخ نمودن عزم و تصمیمات، بسیج كردن نیروها، مرتب و متراكم كردن صفوف مبارزان، فراخوانی مردم جهان به همدردی، برانگیختن و شوراندن جهانیان علیه اسرائیل، كشف نیات خبیث دشمن و اعلام جرایم دشمنان و... موثر باشد و به عنوان بزرگ‌ترین وسیله‌ی تبلیغات و فرهنگ‌سازی مورد استفاده قرار گیرد.

و لذا شعر مقاومت، شعر تعهد و رسالت است، شعر مبارزه و پایداری است، شعر عشق و شر و شعور است، شعر وطن دوستی و انسان دوستی است، شعر مقاومت، شعر بیداری است.

شعر مقاومت پل ارتباطی ملت فلسطینی عرب داخل سرزمین و خارج از وطن است كه بازگشت آنان را تضمین می‌كند.

شعر مقاومت، شعر وحدت و یكپارچگی است.

شعر مقاومت، شعر آزادسازی وطن از سلطه‌ی اشغالگران است. حركت شعری با وجود عملیات یهودی‌سازی صهیونیست غاصب، به دست شاعران نخبه‌ی فلسطینی مانند حنا ابوحنا، توفیق زیّاد، راشد حسین، جمال قعوار، سالم جبران و حبیب قهوجی پاگرفت و با نام ستارگانی چون محمود درویش، سمیح القاسم و نیز توفیق زیاد به اوج خود رسید.

شعر مقاومت درگذر مراحل مختلف از حیث مضمون به پنج بخش اصلی تقسیم می‌شود:

1-گرایش ذاتی:

2-گرایش وطنی

3- گرایش قومی

4- گرایش اممی

5- گرایش انسانی

ادامه دارد

زهرا یزدی‌نژاددرباره وبلاگ

این وبلاگ به معرفی شعرا و شعرهای مقاومت مردم فلسطین و همچنین به معرفی آثار هنری گرانبهایی که در این زمینه خلق شده می پردازد.جهت استفاده از مطالب این وبلاگ و یا همکاری با ما حداکثر هر دو روز یکبار مراجعه کرده چون وبلاگ ما در هفته حداقل هر دو روز یکبار بروز می شود.
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :